Powłoki antyrefleksyjne

Czy wiedziałeś, że soczewki okularowe mogą być pokryte aż 10 warstwami powłok, aby zapewnić przejrzystość widzenia, odporność na zarysowania i jeszcze większą ochronę wzroku?

Obecne soczewki okularowe są prawie wszystkie wykonane z polimerów organicznych. Ten materiał jest lekki i odporny na uderzenia a dodatkowo jest znacznie bezpieczniejszy, niż poprzednio używane do produkcji szkło mineralne, które było ciężkie i łamliwe.

Polimery organiczne, z których wykonane są soczewki okularowe znacznie różnią się od tradycyjnego plastiku ze względu na swoje właściwości optyczne i mechaniczne. Materiał ten może być poddawany intensywnym procesom polerowania, aby uzyskać jeszcze bardziej przejrzysty produkt. Zawiera on też drobne składniki chemiczne, które zapewniają wysoki współczynnik refrakcji. To prowadzi do otrzymania jeszcze cieńszych soczewek o właściwościach ochronnych tj.przed promieniowaniem UV.

Mimo wszystko plastik jest łatwiejszy do zarysowania niż szkło i podobnie jak szkło, generuje refleksy, które mogą utrudniać widzenie. Dlatego soczewki okularowe muszą być poddawane specjalnej obróbce, aby zapobiec zadrapaniom, zabrudzeniom, odbiciom i co najważniejsze, lepiej chronić oczy.

Podczas obróbki soczewek okularowych Nikon, nakładamy liczne powłoki na ich powierzchnię. Aby zmaksymalizować ich wydajność, soczewkę można pokryć maksymalnie 15 warstwami z każdej ze stron.

W obróbce stosujemy zaawansowane technologie, zarówno w materiałach między warstwami (powłokami) jak i w procesie samego ich nakładania. Najwyższej jakości soczewki powstają z nano-technologicznych materiałów opracowanych przez firmę Nikon, które łączą ze sobą właściwości takie jak twardość i elastyczność.

Podstawą obróbki soczewek okularowych jest powłoka utwardzająca. Chroni ona szkła przed zadrapaniami. Następnie nakładane są liczne warstwy, aby zmniejszyć odbicia, zapobiec osiadaniu kurzu, a także redukować docieranie pewnych promieni światła, aby zapewnić dodatkowy komfort i lepszą ochronę oczu. Na koniec nakłada się warstwę wierzchnią (końcową), dzięki której soczewki będą odporne na wodę i tłuszcz, zapewniając tym czystość twoich okularów.

Nowe innowacje w powłokach stale poprawiają wydajność soczewek i dodają nowe funkcje. Na przykład firma Nikon jako pierwsza zaproponowała w 2011 r. powłokę, która odcina niebieskie światło, zapewniając większy kontrast i wygodę użytkownikom często korzystającym z ekranów.

Soczewki okularowe Nikon posiadają znaczące różnice między sobą, w zależności od Twoich potrzeb.
Odwiedź specjalistę w zakresie optyki widzenia i i zapytaj o najlepsze soczewki dla Ciebie.

Znajdź Salon Optyczny z ofertą Nikon